Ofis+

Şahıs Şirketi

Şahıs şirketi kurulan en çok şirket türlerinden bir tanesidir. Hem kurulması hem de kapanması kolay olan şirket türlerinden bir tanesi olduğu için bu şirket türü daha fazla tercih edilmektedir. Özellikle düşük maliyetlerle şirketini kurmak isteyen kişiler şahıs şirketi kuruluşu hakkında iyi bilgi edinmesi gerekmektedir. Maliyeti düşük ve hızlı bir şekilde şirket kurmanın en kısa yolu bu şirket türünü kurmaktır. Şahıs şirketi neden tercih edilir sorusunun birçok cevabı da bulunmaktadır.

Şahıs Şirketi Nedir?

Bireysel olarak kurabileceğiniz herhangi bir ortağa gerek duymadan kurduğunuz şirkete şahıs şirketi denmektedir. Diğer şirket türlerine göre daha küçük ölçekli şirketlerdir. Örneğin bu şirketlerin gelirleri diğer şirketlere göre daha düşüktür. En çok tercih eden iş kolu girişimcilerdir. Sadece tek bir kişinin iş sahibi olmasını sağlayan şirketlerde ikinci ya da üçüncü kişilerin ortak olması söz konusu değildir.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Hangi Evraklara İhtiyaç Vardır?

Şirket yönetmeliğine uygun olarak devlet tarafından belirlenmiş evraklara ihtiyacınız bulunmaktadır. İşte şirketinizin ihtiyaç duyduğu evraklar listesi;

 • Şirketini kim kuruyorsa yani şirket sahibinin T.C. kimlik kartının bir fotokopisi
 • Şirket sahibinin en az 6 ay içinde çekilmiş olan iki tane biyometrik fotoğrafı 
 • Kira kontratı 
 • Şirketi kuracak olan kişinin hazırlamış olduğu imza beyannamesi
 • Şirketin sahibinin nerede yaşadığını beli eden bir ikametgah belgesi (E devlet ya da muhtarlıklardan alınabilir. )
 • Şirket sahibi üzerine eğer araç varsa bu aracın ruhsatı ve belgesi

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şirketi kurmak için yukarıdaki evrakların hepsinin eksiksiz bir şekilde hazırlanmış olması gerekmektedir. Bu evraklarda eksiklik söz konusu olduğu durumlarda kurulması için problemlerle karşılaşılması olağandır. Şirketinizi açmak için mutlaka bir adres göstermiş olmanız gerekmektedir. Şirketinizin nerede olduğuna dair bir belgeleme ile şahıs şirketinizi kolayca kurabilirsiniz. Aynı zamanda şirketi kurmak için mutlaka bir mali müşavir danışmanlığı da almış olmanız son derecede önemlidir.

Şirketi kurmak için maliyeye bildirim yapmanız da gerekebilir. Bu durumda bütün evraklarınızı hazırladıktan sonra başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra devlet memurları tarafından beyan ettiğiniz yere ekipler gelecektir. Ekiplerin incelemesi sonucunda şahıs şirketinizin bulunduğu lokasyonun uygun olup olmadığı tespit edilecektir. Bu şekilde şahıs şirketinizi kurmuş olacaksınız.

Şahıs Şirketi Kurmanın Avantajları Nelerdir?

Bu şirket tipini kurmanın diğer şirket türlerine göre avantajları bulunmaktadır. Bu avantajların iyice bilinmesi önemlidir. Şahıs şirketi kurmanın avantajları şu şekildedir;

 • Maliyeti azdır. Yani diğer şirket türlerine göre şirketinizi kurarken daha az para harcarsınız. Bu da şirketi kurarken fazla masraf yapmanızın önüne geçer.
 • Muhasebeciye ya da mali müşavire de yine aynı şekilde düşük ücret ödersiniz. 
 • Hazırlamanız gereken evrak türleri diğer şirket türlerine göre daha azdır. Bir günde hazırlayacağınız bu evrakları hemen hazırlayarak hızlı bir şekilde şirketinizi kurabilirsiniz.
 • Bu şirket tipiyle birlikte tüm yetki ve sorumluluk tek bir kişide toplanır. Böylece işinizi daha hızlı kontrol eder ve aksi bir durumda hemen müdahale etme şansınız bulunmaktadır. Şirkette tek bir kişinin söz hakkı olduğundan dolayı karar alıp verme de yine aynı doğrultuda hızlı olacaktır.
 • Şirketi açmak maksimum 2 gününüzü alacaktır. Yani gerekli evrakları oluşturduğunuz durumda 2 gün içerisinde şahıs şirketinizi kurabilirsiniz.
 • Gelirine de yine kademeli bir şekilde vergilendirme yapılmaktadır. Dolayısıyla şirketi açtıktan sonra ağır vergi yükümlülükleri altına girmezsiniz.
 • Şirketin kurulmasının kolay olduğu gibi aynı zamanda kapanması da kolay olmaktadır. Şirketinizi hızlı bir şekilde açabilir ve 1 gün içerisinde de kapatabilirsiniz.

Şahıs Şirketi Kurmanın Maliyeti Nedir?

Bu şirket tipini kurmanın maliyeti oldukça cüzi bir miktardır. 2021 yılı itibari ile bir kişinin şahıs şirketi kurması için gereken miktarı 550 TL olarak belirlenmiştir. Bunun içerisinde tüm noter masrafları ve diğer masraflar da yer almaktadır.

Neden Sanal Ofis?

Sanal ofis kurarak şahıs şirketinizi hemen oluşturabilirsiniz. Özellikle e ticaret kuracak olan kişilerin mutlaka sanal ofis ile şahıs şirketi açması onlara her yönden avantaj sağlayacaktır. 

Yorumlar

mood_bad
 • Henüz yorum yok.
 • Yorum ekle