Lokasyonu Seçildi
Kapat
Şehirler - 13 İl, 55+ Lokasyon!
İstanbul 43 Lokasyon
Ankara 4 Lokasyon
İzmir 1 Lokasyon
Mersin 1 Lokasyon
Antalya 1 Lokasyon
Bursa 1 Lokasyon
Muğla 1 Lokasyon
Konya 1 Lokasyon
Kocaeli 1 Lokasyon
Diyarbakır 1 Lokasyon
Adana 1 Lokasyon
Gaziantep 1 Lokasyon
Kayseri 1 Lokasyon
İl Seçimine Dön
Lokasyonlar - Prestijli Adresle, Sektörde İleriye!
Ağaoğlu My NewworkAtaşehir
Akasya Tower ResidenceÜsküdar
AkbatıEsenyurt
Allure TowerAvcılar
Aqua FloryaBakırköy
Arastapark AVMİzmit
Ark 399Kadıköy
Ataköy TowersBakırköy
Avrupa Konutları CevizlibağZeytinburnu
Axis İstanbulEyüpsultan
Bahariye PlazaKadıköy
BalatFatih
Beybi GizSarıyer
Blackout Bolkan CenterŞişli
BodrumBodrum
BuyakaÜmraniye
Egs Business ParkBakırköy
Emaar SquareÜsküdar
Exen İstanbulÜmraniye
Fatih PlazaFatih
Flora Suite OfficeAtaşehir
Folkart TowersBayraklı
Global İş MerkeziYenişehir / Mersin
Grand PeraBeyoğlu
Hukukçular TowersKartal
Koç KuleÇankaya
Koluman TowerŞehitkamil
Kule PlazaSelçuklu
Levent LoftŞişli
Liva PlazaYenişehir / Diyarbakır
Mall Of İstanbulBaşakşehir
Metropol İstanbulAtaşehir
Next LevelÇankaya
Nurol TowerŞişli
Ofis+Nilüfer
Ofisim KayseriKocasinan
Pendik VaryapPendik
Merter PlatformGüngören
QuasarŞişli
Rumeli PlazaŞişli
Semih Rüstem İş MerkeziSeyhan
SıraevlerBeşiktaş
SkyportBeylikdüzü
Tepe PrimeÇankaya
Trump TowerŞişli
VialandEyüpsultan
Villa FenerionFatih
Yalı OfisBeykoz
YDA CenterÇankaya
Tomtom GardenBeyoğlu
Papirus PlazaKağıthane
Ritim İstanbulMaltepe
Kavala KöşküKadıköy
Remel PlazaMuratpaşa
ETS PlazaMaltepe
Now BomontiŞişli
Mesa KozKadıköy
Kuriş KuleKartal
Kapat
Genel

E-Ticaret Dönüşüm Oranları (Conversion Rate) Nasıl Artırılır? 

E-Ticaret Dönüşüm Oranları (Conversion Rate) Nasıl Artırılır? 

Ofis+ tarafından0 dk okuma süresi 4 Eylül 2023
E-Ticaret Dönüşüm Oranları (Conversion Rate) Nasıl Artırılır? 
Yazıdaki Konu Başlıkları

E ticaret sistemi içinde başarılı olmanın en önemli anahtarı e-ticaret için neler gerekli sorusuna doğru cevap vermekle başlar. Günümüzde bu başarının temelinde uygun dijital pazarlama ve reklam stratejilerini bulunur. Kullanılan stratejinin uygunluğu ve doğruluğu ancak yapılan ölçümlerle ve veri analizleri ile anlaşılır. Başarısız e ticaret deneyimlerinin birçoğu, ölçümlerin gereksiz zaman ve maliyet kaybı olduğunun düşünülmesinden kaynaklanır. Başlangıçta atılmayan küçük adımlar büyük bir hüsran ile sonuçlanabilir. Başarısız bir yöntemde ısrarcı olmak kadar kaybettiren bir maliyet yoktur.

Dönüşüm oranı, e ticaret performansını ölçmeye yarayan metriklerden biridir. Anahtar performans göstergeleri arasında yer alan e-ticaret dönüşüm oranı internet sitesinin performansını ölçmeye, dijital pazarlama araçlarının hangisinin daha etkin olduğunu belirlemeye yardımcı olur. Böylece hem internet sitesinin hem de pazarlama stratejisinin güçlü ve zayıf yönleri tespit edilerek daha etkin araçlarla çalışılabilir.

Dönüşüm Oranı (Conversion Rate) Nedir? 

Genel anlamda dönüşüm oranı beklenen bir aksiyonu alan kişilerin oranıdır. Örneğin, bir bilgilendirme toplantısında, katılımcılarla daha sonra iletişim kurmak amacıyla bir form doldurulması bekleniyor. Katılımcılar arasında formu dolduran kişilerin oranı dönüşüm oranını verir. 100 kişilik bir toplantıda 25 kişi form doldurmuş ise toplantının dönüşüm oranının yüzde 25 olduğu söylenebilir.

Dijital ortamda ise dönüşüm oranı istenen bir işlemi yapan kullanıcı oranı ile ölçülür. E ticarette dönüşüm oranı farklı değişkenleri ölçmek için kullanılabilir. Bunlar temel olarak iki kategoriye ayrılabilir: 

  1. Ziyaretçilerin müşteriye dönüşüm oranı 
  2. Kullanıcının potansiyel müşteriye dönüşüm oranı 

Birinci kategoride, temel olarak ölçülmek istenen ziyaretçilerinin yüzde kaçının müşteri olarak satın alım gerçekleştirdiğidir. Yani potansiyel müşterinin müşteriye dönüştürülmesidir. Örneğin, internet sitesinin ziyaret eden 100 kişiden 5 kişinin ziyareti alışveriş ile sonuçlanıyor ise müşteri dönüşüm oranı yüzde 5’tir. Bu oran artarsa, sitenin performansının da arttığı söylenebilir.

Öte yandan potansiyel müşteri elde etmek de belli araçların kullanımını gerektirir. Her bir aracın dönüşüm oranı pazarlama performansını da gösterir. Sosyal medyada belli bir kişi hedefi ile verilen bir reklama tıklama oranı reklamın dönüşüm oranını gösterir. Atılan e-postada verilen linke tıklama oranı ise o e-postadan elde edilen dönüşüm oranıdır. Kısacası, farklı pazarlama araçları kullanılarak hedef kitleden bekleneni gerçekleştiren kişi oranı dönüşüm oranını verir.

Dönüşüm Oranı (Conversion Rate) Neden Önemlidir? 

Dönüşüm oranı hesaplama e ticaret satış artırma stratejileri için oldukça önemlidir. Dijital pazarlama stratejilerinin performansının güçlü ve zayıf yönlerini tespit etmeye yardımcı olur. Bir e ticaret platformunda potansiyel müşterinin müşteriye dönüşme oranı hesaplandığında, firmanın platformda ne kadar etkin olduğu ölçülebilir. Böylece doğru bir platformun kullanıp kullanılmadığı, ürünlerini öne çıkarması gerekip gerekmediği gibi değerlendirmeler yapılabilir. Hatta ürün bazında yapılan dönüşüm oranları hangi platformda ne tip ürünlerin satışının uygun olduğunu bile ölçebilir. Bir platform değil de firmaya özel bir internet sitesinden yapılan satışlarda ise dönüşüm oranlarının yüksek ya da düşük olması internet sitesinin erişilebilirliği ve kullanılabilirliğini gösteren bir ölçüt olarak değerlendirilir.

E ticarette dijital pazarlama araçlarının dönüşüm oranı ise doğru pazarlama araçlarının kullanılıp kullanılmadığını gösterir. Örneğin, farklı iki sosyal medya platformuna verilen reklamda dönüşüm oranı yüksek olan ile devam etmek potansiyel müşteri ve dolayısıyla müşteri oranını arttıracaktır. Tersinden, dönüşüm oranı çok düşük olan bir yöntemden vazgeçilmesi maliyetlerin düşmesini sağlayacaktır.

E-Ticarette Dönüşüm Oranı Nasıl Artırılır? 

E ticarette satış nasıl artırılır sorusunun yanıtlarından biri dönüşüm oranının arttırılmasıdır. Dönüşüm oranının artması hem doğrudan hem de dolaylı olarak satışa yansır. Bu oranı arttırmak için öncelikle oranı belli periyotlarda takip etmek gerekir. Rastgele belli zamanlarda ölçüm yapılarak ortalama dönüşüm oranını saptamakla başlanmalıdır. Aksi halde, bir kez yapılan ölçümle aksiyon almak yanıltıcı olacaktır. E ticarette ortalama dönüşüm oranı yüzde 2,5- 3 olarak düşünülür. Elbette ortalamanın olabildiğince üstünde olmak tercih edilen bir durumdur. Dönüşüm oranının ortalamanın altına düşmesi ise acil aksiyon almayı gerektiren bir durumdur. 

Müşteri dönüşüm oranı nasıl artırılır sorusuna yanıt olarak, öncelikle potansiyel müşterilerin hedef kitle içerisinde olduğundan emin olunmalıdır. Başka bir deyişle, sitenin doğru alıcı kitlesi ile buluşmuş olması gerekir. Bu noktada, doğru platformlara doğru mesajı veren reklamların ulaştığından emin olunmalıdır. Örneğin, Instagram ve Facebook kullanıcı profilleri düşünüldüğünde ürünün hedef kitlesine göre tek bir platformun yoğun bir şekilde kullanımı iki platformun birden kullanımından etkin olabilir. Ya da örneğin gençlere hitap eden bir ürünün reklamında yaşlıların ilgisini çekecek detaylara yoğunlaşılması dönüşüm oranı optimizasyonu için olumsuz bir örnektir.

Önceki Yazı
Kriz Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır? - 5 Dakika Okuma Süresi, Ofis+ Tarafından Yazıldı
Sonraki Yazı
Şimdi okunuyor... Sonraki Yazı
E-Ticaret Dönüşüm Oranları (Conversion Rate) Nasıl Artırılır?  - 0 Dakika Okuma Süresi, Ofis+ Tarafından Yazıldı
Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır? - 7 Dakika Okuma Süresi, Ofis+ Tarafından Yazıldı
Hızlı Teklif Al