Lokasyonu Seçildi
Kapat
Şehirler - 13 İl, 55+ Lokasyon!
İstanbul 43 Lokasyon
Ankara 4 Lokasyon
İzmir 1 Lokasyon
Mersin 1 Lokasyon
Antalya 1 Lokasyon
Bursa 1 Lokasyon
Muğla 1 Lokasyon
Konya 1 Lokasyon
Kocaeli 1 Lokasyon
Diyarbakır 1 Lokasyon
Adana 1 Lokasyon
Gaziantep 1 Lokasyon
Kayseri 1 Lokasyon
İl Seçimine Dön
Lokasyonlar - Prestijli Adresle, Sektörde İleriye!
Ağaoğlu My NewworkAtaşehir
Akasya Tower ResidenceÜsküdar
AkbatıEsenyurt
Allure TowerAvcılar
Aqua FloryaBakırköy
Arastapark AVMİzmit
Ark 399Kadıköy
Ataköy TowersBakırköy
Avrupa Konutları CevizlibağZeytinburnu
Axis İstanbulEyüpsultan
Bahariye PlazaKadıköy
BalatFatih
Beybi GizSarıyer
Blackout Bolkan CenterŞişli
BodrumBodrum
BuyakaÜmraniye
Egs Business ParkBakırköy
Emaar SquareÜsküdar
Exen İstanbulÜmraniye
Fatih PlazaFatih
Flora Suite OfficeAtaşehir
Folkart TowersBayraklı
Global İş MerkeziYenişehir / Mersin
Grand PeraBeyoğlu
Hukukçular TowersKartal
Koç KuleÇankaya
Koluman TowerŞehitkamil
Kule PlazaSelçuklu
Levent LoftŞişli
Liva PlazaYenişehir / Diyarbakır
Mall Of İstanbulBaşakşehir
Metropol İstanbulAtaşehir
Next LevelÇankaya
Nurol TowerŞişli
Ofis+Nilüfer
Ofisim KayseriKocasinan
Pendik VaryapPendik
Merter PlatformGüngören
QuasarŞişli
Rumeli PlazaŞişli
Semih Rüstem İş MerkeziSeyhan
SıraevlerBeşiktaş
SkyportBeylikdüzü
Tepe PrimeÇankaya
Trump TowerŞişli
VialandEyüpsultan
Villa FenerionFatih
Yalı OfisBeykoz
YDA CenterÇankaya
Tomtom GardenBeyoğlu
Papirus PlazaKağıthane
Ritim İstanbulMaltepe
Kavala KöşküKadıköy
Remel PlazaMuratpaşa
ETS PlazaMaltepe
Now BomontiŞişli
Mesa KozKadıköy
Kuriş KuleKartal
Kapat
Genel

İşyerinde Sosyal Fobi Nedir? Nasıl Yenilir?

İşyerinde Sosyal Fobi Nedir? Nasıl Yenilir?

Ofis+ tarafından0 dk okuma süresi 20 Ağustos 2023
İşyerinde Sosyal Fobi Nedir? Nasıl Yenilir?
Yazıdaki Konu Başlıkları

Gittiğiniz bir restoranda yemek yerken veya iş yerinde bir belgeyi imzalatmaya götürürken başkaları tarafından gözlem altına alınmış hissediyor ve yargılandığınız konusunda kaygı hissediyor musunuz? Cevabınız evet ise sosyal fobisi olan bir birey olabilirsiniz. Bu noktada kendinize dair birtakım davranışsal ve düşünsel gözlemler yapmanız ve sürecin sonucunda günlük hayatta uygulayacağınız bazı egzersiz teknikleriyle çözüm bulmaya başlamanız iyileşmek için önemli bir adım olur.

İş Yerinde Sosyal Fobi Nedir? Nasıl Yenilir?

Başka insanların yanındayken rahat hissedememe, onlar tarafından sürekli eleştirilme korkusuna sahip olma ve gülünç bulunmaya dair kaygı hissetme sebepleriyle böyle ortamlardan kaçınma durumunuz sosyal fobi nedir sorusunun açık bir tanımıdır. Sosyal fobi başka insanların yanında rahat bir şekilde davranıp konuşabilmeyi engelleyen psikolojik bir rahatsızlıktır. Sosyal kaygı durumu olarak da görülen sosyal fobide, o anki ortamda konuşurken söylediklerinizin ve davranış şeklinizin sizi küçük düşürecek olmasından endişe duyarsınız. Bu durumdan kurtulmak ve sosyal fobiyi aşmak için bazı tedavi yöntemlerine başvurmanız gerekir. Eğer sosyal fobiniz çok ciddi derecede seyretmiyorsa kendi uygulayabileceğiniz yöntemlerle çözüm bulabilirsiniz. Fakat sosyal fobi hayat kalitenizi yüksek düzeyde olumsuz etkiliyorsa sizin için en etkili yöntem bir uzman gözleminde tedavi olmak olacaktır.

Sosyal Fobi Nedir?

Sosyal fobi, sosyal anksiyete bozukluğu olarak da adlandırılır ve insanlarla etkileşime girmekten uzak durma, başkaları tarafından incelenip olumsuz değerlendirilmekten korkma, kaygı duyma durumunu ifade eder. Günlük hayatın işleyişini birey için oldukça zorlaştıran bir durumdur. Öyle ki ağır sosyal fobi rahatsızlığına sahip olan insanlar marketten bir şey almaya giderken bile zorlanır, insanlarla iletişime girmek istemez. Sosyal fobi sadece insanlar arasındayken değil iletişimden önce ve sonra da oluşabilir. Kişi, iletişimden önce konuşacaklarının gerginliğini ve endişesini taşırken iletişimden sonra ise söyledikleri hakkında yoğun düşünsel süreçlere girer.

Sosyal Fobi Belirtileri Nelerdir?

Sosyal fobi, toplum içinde konuşmayı, yemek yemeyi, telefon etmeyi zorlaştıran psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığı taşıyan bireyler ortamlarda, başkaları tarafından zayıf ve utangaç görünmek kaygısında olur. Kişi söyleyeceği şeyi unuturum korkusuyla topluluk önünde konuşamaz, ya da sesi titrer kaygısıyla konuşmasına odaklanamaz. Sosyal fobi belirtileri davranışsal ve fiziksel olarak iki şekilde izlenebilir. Davranışsal belirtiler, kalabalık ortamlardan kaçınma isteği, normal biri gibi davranmak için yoğun çaba harcama, hissedilen karmaşık duyguların farklı insanlara yansımaması için uğraşmak, göz temasından kaçınmak, kalabalıkta hareketsiz ve sessiz kalmak şeklinde sıralanabilir. Fiziksel belirtiler ise şu şekillerde gözlemlenebilir:

  • Aşırı heyecanlanmayla oluşan çarpıntı ve terleme.
  • Strese bağlı vücutta ve seste titreme olması.
  • Kişinin fark etmeden kendini çok sıkmasıyla oluşan kas gerginliği.
  • Mide bulantısı ve baş ağrısı.
  • Durumun kişide yarattığı huzursuzlukla oluşan ağız kuruluğu ve yüzde kızarıklık.

Sosyal Fobi Neden Oluşur?

İnsan; günlük yaşamda biyolojik, çevresel ve psikolojik birçok uyarandan etkilenip yaşadığı olaylara göre kendi davranışlarını şekillendirir. Sosyal fobi neden olur sorusu, özellikle topluluk önünde yaşanan kötü bir olayın kişide derin izler bırakması sonucu kişinin yeni davranış ve tutumlara yönelmesi ile oluşur şeklinde cevaplanabilir. Kalabalık bir ortamda alay konusu olan birinin toplum içerisinde konuşmaya çekinmesi buna örnektir. Bunun dışında aile baskısı, çocukluktan itibaren söz hakkı tanımayan bir ailenizin olması, seratonin salınımındaki dengesizliklerle beyinde bilgilerin yanlış iletilmesi de sosyal fobi oluşmasının nedenlerindendir.

Sosyal Fobi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Sosyal fobi hayatınızı olumsuz etkileyen; iş yerinde, evde ve okulda problem yaşamanıza sebep olan bir kaygı halidir. Tedavi edilmediğinde bireyin ruh halini ve yaşam kalitesini düşürür, ilerleyen dönemlerde panik atağa çevrilebilir.

Sosyal Fobi Nasıl Yenilir?

Bir hastalığı yenmek için önce kabul etmeniz lazımdır. Sosyal fobi tedavisi için de ilk olarak rahatsızlığı kabul etmeniz daha sonra kendi kendinize çözmeye çalışmanız en son eğer çözemiyorsanız bir uzmanla görüşmeniz gerekir. Görüşme sırasında size sosyal fobi testi çözdürülür. Genellikle anket formunda olan bu test hangi durumlarda ne kadar endişe yaşandığınızı ve nasıl belirtiler ortaya çıktığını teşhis eder. Tanı konulduktan sonra tedavide en çok başvurulan yöntem psikoterapidir. Psikoterapide hayatınızda stres kaynağı olan durumlar incelenerek bunlarla başa çıkmanız için çözüm yolları üretilir. Bir diğer yol olan ilaç tedavisi ile seratonin salınımınız dengelenerek toplum içinde daha rahat hissetmeniz amaçlanır ve bu yöntem sadece uzman gözetiminde uygulanmalıdır.

Sosyal fobi yenme egzersizleri de tedavi konusunda bireye yardımcı olur. Sabah sporu, meditasyon, yoga ve nefes egzersizleri yapmak iyileşme sürecinde özgüveni artırmaya yönelik başarılı adımlardır. Sosyal fobi yenenler için tekrar nüksetmesi mümkün bir durumdur. Ancak hastalıkla baş etmeyi öğrendikten sonra hayatın kolaylaşacağı unutulmamalıdır.

Sosyal Fobi Atakları ile Nasıl Mücadele Edebilirsiniz?

Sosyal fobi atakları yaşandığı sırada başa çıkmak oldukça zorlayıcıdır. Kaygı anında o ana odaklanmanız ve bireylerin sizin hakkınızda ne düşündüğünden çok sizin onlarla kurduğunuz iletişime dikkat vermeniz gerekir. Olumlu cümleler kurmanız, strese kapılmamanız için önemlidir. Başkalarının sizi sürekli yargıladığını düşünmek yerine, kimsenin mükemmel olmadığını ve herkesin zayıf yönleri olduğunu kendinize sık sık hatırlatmanız iyi gelir. Atak geçirdiğiniz anlarda nefes egzersizleri yapmak iyi gelecektir. Kendi kendinize hastalıkla mücadele edemediğinizde mutlaka bir uzmana görünmeniz son derece önemlidir.

Önceki Yazı
Kriz Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır? - 5 Dakika Okuma Süresi, Ofis+ Tarafından Yazıldı
Sonraki Yazı
Şimdi okunuyor... Sonraki Yazı
İşyerinde Sosyal Fobi Nedir? Nasıl Yenilir? - 0 Dakika Okuma Süresi, Ofis+ Tarafından Yazıldı
Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Sanal Gerçeklik Nedir? - 8 Dakika Okuma Süresi, Ofis+ Tarafından Yazıldı
Hızlı Teklif Al