Freelancer Olarak Becerilerinizi Güncel Tutmanın 5 Yolu

  • Ana Sayfa
  • Freelancer Olarak Becerilerinizi Güncel Tutmanın 5 Yolu
Freelancer Olarak Becerilerinizi Güncel Tutmanın 5 Yolu

Freelancer Olarak Becerilerinizi Güncel Tutmanın 5 Yolu

 

 

2020 yılı ve sonrasındaki olaylar (kısacası pandemi ve arka arkaya tekrar eden eve kapanmalar) kariyer seçimi olarak freelancer çalışma düzenini düşünmenize sebep oldu mu? Eğer öyleyse kimse sizi suçlayamaz. Kendi patronunuz olmak, dilediğiniz işi dilediğiniz müşterilerle birlikte çalışarak yapmak istemek, freelancer olarak çalışmayı mantıklı kılan istekler arasında yer alıyor. 

 

Kimileri ise freelance çalışma tarzının rahat olduğu fikrine kendini kaptırmış durumda. Sabah istenilen saatte kalkmak, günü istenilen şekilde planlamak, işe giderken trafiğe sıkışmamak freelance çalışmanın en büyük artıları.

 

Maalesef bu bahsettiklerimizden yalnızca bazıları freelance çalışma için doğru diyebiliriz. Evden çalıştığınız için trafikte vakit harcamayacak olabilirsiniz fakat çalışma yoğunluğu çoğu zaman daha fazla olduğu için geç uyanılan sabahlar son derece nadirdir.

 

Freelance çalışan olduğunuz zaman tamamen kendinize güvenmeniz gerekiyor ve ilk yıllarınızda bunu zor yoldan öğrenebilirsiniz. Çalışma planlama, bütçe ve diğer sorumlulukların kolay olmadığını fark edeceksiniz. Ayrıca potansiyel müşteriler bulmak ve portfolyonuzu geliştirmek zaman alabilir.

 

Bir başka öğreneceğiniz şey ise profesyonel gelişiminizden yine yalnızca sizin sorumlu olduğunuz gerçeğidir. Tam zamanlı bir çalışan olduğunuz zaman birlikte çalıştığınız insanlar, yöneticileriniz ve iş arkadaşlarınızdan sıklıkla yeni şeyler öğrenir, şirketin sunduğu eğitimlerle kendinizi geliştirirsiniz.

 

Freelancer olduğunuzda ise bu gelişimden yalnızca tek başınıza sorumlu olursunuz. Kulağa zor gelse de bu yazımızda bunu nasıl başaracağınızı ve kolay yollarını anlattık.

  • Online Derslerle Sektördeki Yeniliklerden Haberdar Olun

 

Dijital çağ her birkaç yılda neredeyse bütün platformların değişimine, yeni program dillerinin popüler olmasına ve bu nedenle de çalışanların yeni bilgilere ihtiyaç duymasına sebep oluyor. Neyse ki günümüzde yaygın olarak bulunabilecek online eğitim siteleri sayesinde bilgilerinizi güncel tutabilirsiniz.

 

Udemy, Coursera ve edX gibi sitelerde sunulan uygun fiyatlı eğitimler ile müşterilerinize yeni ya da gelişmiş hizmetler verebilecek, rakiplerinizin önüne geçebileceksiniz. Her hafta birkaç saati eğitimlere ve kendinizi geliştirmeye ayırarak düzenli bir şekilde kariyerinizi ilerletebilirsiniz.

  • Podcast’ler Dinleyerek Freelance Çalışma Becerilerinizi Geliştirin

 

Müşterilerinize sunduğunuz hizmetler için geliştirdiğiniz yetenekler iyi bir freelancer olmak için maalesef yeterli olmayacaktır. Yeni müşteriler bulmak, müşterilerle sağlıklı bir iletişim kurmak, ücretlere karar vermek ve bütçeleme yapabilmek gibi beceriler her freelance çalışanın sahip olması gerekenler arasında yer alır.

 

Bizler özellikle de yeni freelancer’lar için Freelance to Founder, The Solopreneur Hour ve The Freelancers’ Show’u öneriyoruz. İngilizce olan bu podcastleri boş zamanlarınızda dinleyerek size faydalı olabilecek önerileri not edebilirsiniz.

  • Teknik Olmayan Becerilerinizi Parlatın

 

Freelancer olarak işlerinizin her adımından yine siz sorumlu olacağınız için sosyal yeteneklerinizin de işe yaradığından emin olmanız gerekir. Örneğin potansiyel müşterilerinizle görüşürken kendinizi ve hizmetlerinizi en iyi şekilde tanıtabilmeniz gerekir. Bunu yapamıyorsanız yetenekleriniz ne kadar iyi olursa olsun müşteri bulamayabilirsiniz.

  • Sosyal Medya ve Forumlar Üzerinden Network’ünüzü Geliştirin

 

Başta LinkedIn olmak üzere sosyal platformları kullanarak sektörünüzden insanlarla iletişime geçin, onlarla sağlam ilişkiler kurun. Bu noktada yalnızca müşteri adaylarınızı değil sizinle aynı işleri yapan insanları da sosyal çevrenize almaktan çekinmemeniz gerekir. 

 

Bu insanları rakip olarak görmektense birbirinize yardım etmeyi deneyebilirsiniz. Bu şekilde sandığınızdan daha çok müşteriye ulaşabilir ve gerektiğinde sorular sorabilirsiniz.

  • Eski Projelerinizi Gözden Geçirin

 

Freelancer olarak sürekli gelişim sürecinde olacağınızdan bahsettik. Bu gelişimi dört dörtlük bir şekilde tamamlamak istiyorsanız sürekli olarak geriye dönerek eski projelerinizi inceleyebilirsiniz. Böylece geçmişte yaptığınız hataları daha iyi görerek ileride onları yapmaktan kaçınabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.