Lokasyonu Seçildi
Kapat
Şehirler - 13 İl, 55+ Lokasyon!
İstanbul 43 Lokasyon
Ankara 4 Lokasyon
İzmir 1 Lokasyon
Mersin 1 Lokasyon
Antalya 1 Lokasyon
Bursa 1 Lokasyon
Muğla 1 Lokasyon
Konya 1 Lokasyon
Kocaeli 1 Lokasyon
Diyarbakır 1 Lokasyon
Adana 1 Lokasyon
Gaziantep 1 Lokasyon
Kayseri 1 Lokasyon
İl Seçimine Dön
Lokasyonlar - Prestijli Adresle, Sektörde İleriye!
Ağaoğlu My NewworkAtaşehir
Akasya Tower ResidenceÜsküdar
AkbatıEsenyurt
Allure TowerAvcılar
Aqua FloryaBakırköy
Arastapark AVMİzmit
Ark 399Kadıköy
Ataköy TowersBakırköy
Avrupa Konutları CevizlibağZeytinburnu
Axis İstanbulEyüpsultan
Bahariye PlazaKadıköy
BalatFatih
Beybi GizSarıyer
Blackout Bolkan CenterŞişli
BodrumBodrum
BuyakaÜmraniye
Egs Business ParkBakırköy
Emaar SquareÜsküdar
Exen İstanbulÜmraniye
Fatih PlazaFatih
Flora Suite OfficeAtaşehir
Folkart TowersBayraklı
Global İş MerkeziYenişehir / Mersin
Grand PeraBeyoğlu
Hukukçular TowersKartal
Koç KuleÇankaya
Koluman TowerŞehitkamil
Kule PlazaSelçuklu
Levent LoftŞişli
Liva PlazaYenişehir / Diyarbakır
Mall Of İstanbulBaşakşehir
Metropol İstanbulAtaşehir
Next LevelÇankaya
Nurol TowerŞişli
Ofis+Nilüfer
Ofisim KayseriKocasinan
Pendik VaryapPendik
Merter PlatformGüngören
QuasarŞişli
Rumeli PlazaŞişli
Semih Rüstem İş MerkeziSeyhan
SıraevlerBeşiktaş
SkyportBeylikdüzü
Tepe PrimeÇankaya
Trump TowerŞişli
VialandEyüpsultan
Villa FenerionFatih
Yalı OfisBeykoz
YDA CenterÇankaya
Tomtom GardenBeyoğlu
Papirus PlazaKağıthane
Ritim İstanbulMaltepe
Kavala KöşküKadıköy
Remel PlazaMuratpaşa
ETS PlazaMaltepe
Now BomontiŞişli
Mesa KozKadıköy
Kuriş KuleKartal
Kapat
Genel

Gerilla Pazarlama Nedir? Gerilla Pazarlama Örnekleri Nelerdir?

Gerilla Pazarlama Nedir? Gerilla Pazarlama Örnekleri Nelerdir?

Ofis+ tarafından0 dk okuma süresi 6 Aralık 2021
Ulusal firmaların birbirlerine nasıl "kelime" oyunları yaptığını gördün mü? İşte bu taktik "Gerilla Pazarlama" diye geçer! Doğru yöneten kazanır.
Gerilla Pazarlama Nedir? Gerilla Pazarlama Örnekleri Nelerdir?
Yazıdaki Konu Başlıkları

Gerilla Pazarlama Nedir?

Gerilla Pazarlama, akılda kalıcılığı ve etkileyiciliği yüksek pazarlama tekniklerinin minimum bütçe ve maksimum yaratıcılıkla birleştirilmesidir. Gerilla pazarlamada tıpkı gerilla kelimesinin anlamı gibi bağımsız olarak iş yapan düzensiz bir hayal gücü ordusu çalışır. Gerilla pazarlama yüksek oranda görsel içerikler kullanılarak gerçekleştirilir. Fakat bu görsel içerikler alışılmışın son derece dışında ve akılcı bir şekilde işlenir.

Gerilla pazarlama kavramı, yakın geçmişte doğmuştur. Jay Conrad Levinson, Berkeley Üniversitesinde pazarlama ile ilgili dersler verdiği sırada öğrencileri sınırlı bütçeler ile nasıl pazarlama yapılabileceği konusunda Levinson`a sorular sorarlar ve Levinson öğrencilerinin bu sorularına cevap olacak bir kaynak bulamadığından kendisi bir kitap kaleme alır. 1984 yılında yayınlanan bu kitap Gerilla Marketingyani Gerilla Pazarlama, gerilla pazarlama kavramının doğuşudur.

Gerilla pazarlama da klasik pazarlama gibi daha fazla kazanç ve daha geniş bir hedef kitleye odaklanır. Fakat bu noktada gerilla pazarlamanın farkı, pazarlamada klasik ve alışılmış yöntemlerin dışına çıkılması ve düşük bir bütçe ile bu işlemin gerçekleştirilmesidir. Günümüzün en popüler ve en bilindik firmaları dahi gerilla pazarlamanın sonsuz hayal gücü evrenine dahil olmuş durumdadır.

Gerilla Pazarlama Örnekleri Nelerdir?

Gerilla pazarlama örnekleri hayal gücünün dahil edildiği pazarlama stratejilerini kullanır. Bu stratejiler bazen bir duvarı değiştirir ve dönüştürür bazen bir insanı. Gerilla pazarlamada sonsuz bir materyal olanağı yer aldığından hafızalarda uzun süre yer edecek içerik üretimleri olur. Gerilla pazarlamanın en can alıcı özelliği genellikle halka açık, herkesin rahatlıkla rastlayabileceği alanlarda işlerin gerçekleştirilmesidir. Sokaklar, caddeler, alışveriş merkezleri, otoparklar vb. günde binlerce insanın kullandığı alanlar gerilla pazarlamada ana noktalar olarak seçilir. Bu seçimin bir diğer yönü de çok fazla sayıda insanın pazarlama stratejisini görmesinin ve çoğu zaman denemesinin sağlanmasıdır.

Gerilla pazarlamanın en bilinen ve en iyi örneklerinden biri dünyanın pek çok yerinde binlerce şubeye sahip restoran zinciri Mc Donald`s`ın bir yaya geçidine ait şeritleri kendi markasının patates kutusu çizimine dahil ederek yaptığı iştir. Nestle markasına ait bir reklamda ise kahverengiye boyanmış bir bank kit-kat ürününün bir parçasıymış gibi boyanmış ve ortaya oldukça eğlenceli bir örnek çıkmıştır.

Gerilla Pazarlama ve E-Ticaret İlişkisi

Gerilla pazarlama, elektronik ortamda da tercih edilebilir bir reklam türüdür. Minimum maliyet ve maksimum yaratıcılık esas alındığından istenilen ortama entegre edilmesi de oldukça kolaydır. E-ticaret siteleri olarak tanımlanan siteler çoğunlukla elektronik ortamlar üzerinden yayın sağladıklarından gerilla pazarlama stratejilerinin sosyal medya üzerinden yürütülmesi en akılcı yoldur. Sosyal medya hesaplarından yapılacak olan paylaşımlarda kullanılacak stratejiler daha geniş bir kitleye ulaşılmasını ve daha akılda kalıcı bir süreç izlenmesini sağlayacaktır.

E-ticaret sitelerinin revaçta olduğu bu dönemde doğru pazarlama stratejileri ile birleştirilen doğru satış stratejileri sürdürülebilirlik ilkesinin ne kadar hayata geçirilebildiği ile doğrudan ilişkilidir. Bunun için dikkat edilmesi gereken çok fazla nokta olsa da etkileyicilik en önemli unsurların başında gelir. İşte bu nedenle gerilla pazarlama daha yoğun olarak tercih edilmelidir.

Gerilla Pazarlama Örnekleri

Gerilla pazarlama örnekleri, neredeyse her yerde ve her türden ürün arzı gerçekleştiren firma ya da marka için bulunabilecek olan içeriklerdir. Gerilla pazarlama örnekleri incelenirken verilmek istenen asıl mesaj doğru şekilde tespit edilmelidir. Türkiyede gerilla pazarlama örnekleri sıkça yer almakta ve her geçen gün daha yaratıcı üretimler ortaya çıkmaktadır.

Gerilla pazarlamanın detayları ve daha fazla gerilla pazarlama örneği için Ofis Artı ile irtibat sağlayabilirsiniz.

Önceki Yazı
Kriz Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır? - 5 Dakika Okuma Süresi, Ofis+ Tarafından Yazıldı
Sonraki Yazı
Şimdi okunuyor... Sonraki Yazı
Gerilla Pazarlama Nedir? Gerilla Pazarlama Örnekleri Nelerdir? - 0 Dakika Okuma Süresi, Ofis+ Tarafından Yazıldı
Kriz Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır? - 6 Dakika Okuma Süresi, Ofis+ Tarafından Yazıldı
Hızlı Teklif Al