Lokasyonu Seçildi
Kapat
Şehirler - 13 İl, 55+ Lokasyon!
İstanbul 43 Lokasyon
Ankara 4 Lokasyon
İzmir 1 Lokasyon
Mersin 1 Lokasyon
Antalya 1 Lokasyon
Bursa 1 Lokasyon
Muğla 1 Lokasyon
Konya 1 Lokasyon
Kocaeli 1 Lokasyon
Diyarbakır 1 Lokasyon
Adana 1 Lokasyon
Gaziantep 1 Lokasyon
Kayseri 1 Lokasyon
İl Seçimine Dön
Lokasyonlar - Prestijli Adresle, Sektörde İleriye!
Ağaoğlu My NewworkAtaşehir
Akasya Tower ResidenceÜsküdar
AkbatıEsenyurt
Allure TowerAvcılar
Aqua FloryaBakırköy
Arastapark AVMİzmit
Ark 399Kadıköy
Ataköy TowersBakırköy
Avrupa Konutları CevizlibağZeytinburnu
Axis İstanbulEyüpsultan
Bahariye PlazaKadıköy
BalatFatih
Beybi GizSarıyer
Blackout Bolkan CenterŞişli
BodrumBodrum
BuyakaÜmraniye
Egs Business ParkBakırköy
Emaar SquareÜsküdar
Exen İstanbulÜmraniye
Fatih PlazaFatih
Flora Suite OfficeAtaşehir
Folkart TowersBayraklı
Global İş MerkeziYenişehir / Mersin
Grand PeraBeyoğlu
Hukukçular TowersKartal
Koç KuleÇankaya
Koluman TowerŞehitkamil
Kule PlazaSelçuklu
Levent LoftŞişli
Liva PlazaYenişehir / Diyarbakır
Mall Of İstanbulBaşakşehir
Metropol İstanbulAtaşehir
Next LevelÇankaya
Nurol TowerŞişli
Ofis+Nilüfer
Ofisim KayseriKocasinan
Pendik VaryapPendik
Merter PlatformGüngören
QuasarŞişli
Rumeli PlazaŞişli
Semih Rüstem İş MerkeziSeyhan
SıraevlerBeşiktaş
SkyportBeylikdüzü
Tepe PrimeÇankaya
Trump TowerŞişli
VialandEyüpsultan
Villa FenerionFatih
Yalı OfisBeykoz
YDA CenterÇankaya
Tomtom GardenBeyoğlu
Papirus PlazaKağıthane
Ritim İstanbulMaltepe
Kavala KöşküKadıköy
Remel PlazaMuratpaşa
ETS PlazaMaltepe
Now BomontiŞişli
Mesa KozKadıköy
Kuriş KuleKartal
Kapat
Genel

Online Mülakat Nedir? Nasıl Olur?

Online Mülakat Nedir? Nasıl Olur?

Ofis+ tarafından0 dk okuma süresi 4 Aralık 2021
Kamera, ses, bağlantı... Her şey hazırsa mülakata başlayalım! Online mülakat öncesi dikkat edilmesi gerekenleri sizin için yazdık!
Online Mülakat Nedir? Nasıl Olur?
Yazıdaki Konu Başlıkları

Gelişen dünya ve teknolojinin yararları arasında online görüşmeler yer alır. Pandemi dönemi sonrası yaygınlık kazanan online mülakat teknoloji sayesinde görüşmeler her an ve her yerde yapılabilir. Teknolojinin iş dünyasına kattığı katkılar her sektörde görülür. Sürekli olarak teknolojik gelişmelerden iş dünyasında yararlanabilirsiniz. Birçok araçtan yararlanarak toplantılarınızı sanal platform üzerinden yapabilirsiniz. Ekonomik olan online mülakat deneyimini internetin olduğu her alanda yapılabilir, sanal toplantı olarak görüşmeleri gerçekleştirebilirsiniz. Online mülakat birçok uygulama üzerinden gerçekleştirilebilir. İş yerinde yaşanabilecek zaman kaybının önüne geçmek adına görüşmeleri, toplantıları çevrimiçi olarak internet üzerinden yapabilirsiniz. Coğrafi konum uzaklığını ve farklı engel durumlarını ortadan kaldıran online görüşme zaman ve maddi açıdan kâr sağlar.

Online Mülakat Nedir?

Online mülakat nasıl olur diye düşünüyor olabilirsiniz. Online mülakat internetin olduğu her alanda yapılabilen yüz yüze olmayan ve iletişim teknolojisinin platformlarından yararlanılarak gerçekleştirilen iş görüşmesine verilen ad olarak yer alır. İletişim teknoloji dünyasında birçok farklı program ve video teknolojisi bulunur. Bu platform ve video teknolojisi kullanılarak işveren tarafından hazırlanan mülakat soruları iş arayan kişiye sorulur. Eş zamanlı olarak yapılan bu görüşme internetin olduğu her alan ve her uzaklıkta gerçekleştirilebilir. Online mülakat diğer adıyla iş görüşmesi sayesinde maddi olarak ekonomiklik kazanabilirsiniz. Verilerin kalitesini arttırmak amacıyla şirketlerin başvurduğu bu yöntem sıkça tercih edilir. Hazırlanan online mülakat sorularında karşı tarafın sadece sahip olduğu bilgisi değil jest ve mimikleri de ölçülür.

Online Mülakatta Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Online sistem üzerinden gerçekleştirilen mülakat genel olarak ücretsiz programlardan yararlanarak gerçekleştirilir. Şirketin sahip olduğu hesaplar kullanılarak bu hesapların bağlı olduğu platformlar üzerinden de mülakatlar yapılabilir. Görüşmeye başlamadan önce bağlantı denemesi ve bağlantı kalitesini kontrol etmeniz tavsiye edilir. Kamera ayarı, kamera açısı ve kamera kalitesi dikkat edilmesi gereken diğer nokta olarak yer alır. Online mülakat sırasında konuşma yaparken kamera üzerinden kendinize değil kameraya bakmanız tavsiye edilir. Mülakattaymış gibi hissini karşı tarafa uyandırmanız olumlu etki bırakır. Online mülakatta evde değil ofiste gibi davranmanız, notlarınıza bakmamanız, telefonunuza sessize almanız, ortamı iyi şekilde düzenlemeniz önem taşır.

Online Mülakata Hazırlık Süreci Nasıl Olmalıdır?

Online iş görüşmesi yaparken bir çok noktaya dikkat etmeniz ve hazır bulundurmanız görüşme açısından önem taşır. Hazırlık sürecinde giyim ürünleri olumlu izlenim bırakmak için uygun şekilde tercih edilmelidir. Yüz yüze gerçekleşecek iş görüşmesine gidiyor gibi kıyafet tercihinde bulunmanız ve profesyonel giyim tarzını seçmeniz önerilir. Online mülakat öncesinde şirkete ait benimsenen değerler hakkında bilgi sahibi olmanız, kamerada iyi görünmek adına soft renkleri tercih etmeniz, düz kravat tercihinde bulunmanız, hazırlık sürecinde dikkat etmeniz gereken noktalardan bazıları olarak yer alır.

Online Mülakat Sürecinde Beden Dili Nasıl Kullanılır?

Online mülakat sürecinde kullanılan beden dili puanlanması gereken bir diğer unsur olarak yer alır. Yüz yüze mülakat sırasında önem verilen noktalar online mülakatta da dikkat edilen noktalardan biri olur. Göz temasını kurmak, iletişim sırasında aynı frekansı yakalamak görüşmelerde önem taşıyan birkaç nokta olur. Konuşurken bakışlarınızı kameraya yönlendirmeniz beden dilini uygun sunmanız açısından önem taşır. Karşı tarafı dinlerken kamerada kendinize değil kameraya bakmanız gerekir. Karşı taraf soruları sorarken iyimser tutum sergilemeniz ve bunu beden dilinizle yansıtmanız gerekir. Kendinizden emin bir duruşla düz ve omuzlarınız açık olarak oturabilirsiniz. Ayak tabanlarının yere basması, dirseklerinizin masada yer alması ve kambur durmamanız karşı tarafa olumlu izlenim vermenizi sağlayabilir.

Önceki Yazı
Kriz Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır? - 5 Dakika Okuma Süresi, Ofis+ Tarafından Yazıldı
Sonraki Yazı
Şimdi okunuyor... Sonraki Yazı
Online Mülakat Nedir? Nasıl Olur? - 0 Dakika Okuma Süresi, Ofis+ Tarafından Yazıldı
Gerilla Pazarlama Nedir? Gerilla Pazarlama Örnekleri Nelerdir? - 5 Dakika Okuma Süresi, Ofis+ Tarafından Yazıldı
Hızlı Teklif Al