Lokasyonu Seçildi
Kapat
Şehirler - 13 İl, 55+ Lokasyon!
İstanbul 43 Lokasyon
Ankara 4 Lokasyon
İzmir 1 Lokasyon
Mersin 1 Lokasyon
Antalya 1 Lokasyon
Bursa 1 Lokasyon
Muğla 1 Lokasyon
Konya 1 Lokasyon
Kocaeli 1 Lokasyon
Diyarbakır 1 Lokasyon
Adana 1 Lokasyon
Gaziantep 1 Lokasyon
Kayseri 1 Lokasyon
İl Seçimine Dön
Lokasyonlar - Prestijli Adresle, Sektörde İleriye!
Ağaoğlu My NewworkAtaşehir
Akasya Tower ResidenceÜsküdar
AkbatıEsenyurt
Allure TowerAvcılar
Aqua FloryaBakırköy
Arastapark AVMİzmit
Ark 399Kadıköy
Ataköy TowersBakırköy
Avrupa Konutları CevizlibağZeytinburnu
Axis İstanbulEyüpsultan
Bahariye PlazaKadıköy
BalatFatih
Beybi GizSarıyer
Blackout Bolkan CenterŞişli
BodrumBodrum
BuyakaÜmraniye
Egs Business ParkBakırköy
Emaar SquareÜsküdar
Exen İstanbulÜmraniye
Fatih PlazaFatih
Flora Suite OfficeAtaşehir
Folkart TowersBayraklı
Global İş MerkeziYenişehir / Mersin
Grand PeraBeyoğlu
Hukukçular TowersKartal
Koç KuleÇankaya
Koluman TowerŞehitkamil
Kule PlazaSelçuklu
Levent LoftŞişli
Liva PlazaYenişehir / Diyarbakır
Mall Of İstanbulBaşakşehir
Metropol İstanbulAtaşehir
Next LevelÇankaya
Nurol TowerŞişli
Ofis+Nilüfer
Ofisim KayseriKocasinan
Pendik VaryapPendik
Merter PlatformGüngören
QuasarŞişli
Rumeli PlazaŞişli
Semih Rüstem İş MerkeziSeyhan
SıraevlerBeşiktaş
SkyportBeylikdüzü
Tepe PrimeÇankaya
Trump TowerŞişli
VialandEyüpsultan
Villa FenerionFatih
Yalı OfisBeykoz
YDA CenterÇankaya
Tomtom GardenBeyoğlu
Papirus PlazaKağıthane
Ritim İstanbulMaltepe
Kavala KöşküKadıköy
Remel PlazaMuratpaşa
ETS PlazaMaltepe
Now BomontiŞişli
Mesa KozKadıköy
Kuriş KuleKartal
Kapat
Genel

Yaratıcı Düşüncenizi Geliştirmek için Beş Yaratıcılık Alıştırması

Yaratıcı Düşüncenizi Geliştirmek için Beş Yaratıcılık Alıştırması

Ofis+ tarafından0 dk okuma süresi 2 Aralık 2021
Yazın, çizin ve karalayın! Düşünmek, bitirmenin yarısıdır. Görmek ise diğer yarısı. O zaman bu becerilerimizi nasıl geliştireceğimize bu yazımızda bakalım!
Yaratıcı Düşüncenizi Geliştirmek için Beş Yaratıcılık Alıştırması
Yazıdaki Konu Başlıkları

Yaratıcı ve sanatsal düşünme şeklinin pek çok farklı faydası bulunur. Bu faydaları yalnızca iş yaşamında değil gündelik bireysel hayatınızda da kullanabilirsiniz. Bilişsellik teorisine göre yaratıcılık aslında insan hayatının temeli için önemli bir gerekliliktir.

Yaratıcı düşünce problem çözme yeteneklerinizi, ruh halinizi, sağlığınızı ve genel olarak kişisel tatmin ve mutluluğunuzu geliştirmenize yardımcı olma potansiyeline sahiptir. Yalnızca yaratıcı ve sanatsal işlerde çalışanlar ya da kendilerini “sanatçı” olarak gören kişilere özgü değildir. 

Kısacası eğer yaratıcı bir şekilde düşünmek için kendinize izin verirseniz dilerseniz profesyonel yaşamınızda, dilerseniz de kişisel hayatınızda çok daha başarılı ve mutlu olabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için yaratıcı düşünce yeteneğinizi geliştirmek için bazı egzersizleri derledik.

Niyetinizi Yaratıcı Bir Şekilde Belirleyin

İş yerinde yeni bir projeye başladığınızı farzedelim. Özellikle de takımınız küçükse, yalnız çalışıyorsanız ya da proje zaman alacak gibiyse ilk hisleriniz daha negatif tarafta olacaktır. Belirsizlikten rahatsız olabilir ve kendi yeteneklerinizden ya da becerilerinizden şüphe edebilirsiniz.

İşe başlamadan önce net ve olumlu niyetlere sahip olmanız bu negatif düşüncelerin planlarınızı bulanıklaştırmasını engelleyecektir. Uzmanlara göre bütün mental dağınıklığı topladığınız zaman ortam yaratıcı düşünce için açık olacaktır. Ayrıca bu olumlu niyetler kendinizden ve yeteneklerinizden ettiğiniz şüphenin azalmasını sağlayacak, verdiği özgüvenle fikirlerinizin daha hızlı akmasına yardımcı olacaktır.

Fotografik Hafızanızı Çalıştırın ve Güçlendirin

Fotografik hafıza ne yazık ki çok azımızın sahip olduğu bir yetenek. Fakat görsel hafızanızı kullanarak ve güçlendirmeye çalışarak yaratıcı ve sanatsal düşüncenizi geliştirebilirsiniz. Google ve Barbie’nin üreticisi olan Mattel gibi büyük şirketlerle çalışmış ve alanında uzman olan Jacqueline Sussman daha kreatif bir zihin için gerekli ortamın hazırlanması gerektiğine inanıyor.

Örneğin bir yemek tarifi okuduğunuzda tarifteki malzemeleri, yemeğin yapılış sürecini ve ortaya çıkacak sonu gözünüzde canlandırmak daha yüksek başarıya ulaşmanızı sağlayabilir.

Kısacası yeni bir projeye başladığınızda aşamaları ve gereklilikleri gözünüzde canlandırmaya çalışın. Gerekiyorsa internet üzerinden bulduğunuz ilham verici görsellerden oluşan panolar hazırlayabilirsiniz.

Eskizli Notlar Alın

Sketchnoting de denilen teknik, görsel notlar almak anlamına gelmektedir. Bu tekniği okulda ders sırasında not alırken, iş yerinde toplantılarda ya da araştırmalarınızda kullanabilirsiniz. Eskizli not alma tekniğinde bir kural bulunmaz, yazıların yanında anlamanıza yardımcı olan şemalar, resimler ve grafikler çizebilirsiniz.

Eskizli not almada dikkat etmeniz gereken nokta bu işlemin düşünceli ve dikkatli bir şekilde yapılmasıdır. Kısacası bu teknik düşünmeden yapılan bir karalama değildir. Aksine zihninizi tamamen bu işleme vermelisiniz ki yaratıcı düşünmeniz hızlansın ve tamamen konuya odaklanabilin.

Örneğin ders sırasında çizim yaparak not alma tekniğini kullanıyorsunuz diyelim. Dinlediklerinizi nasıl görsel olarak ifade edeceğinizi düşünmek onları daha iyi anlamanıza ve daha farklı fikirler oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Serbest Yazma

Freewriting de denilen serbest yazma 1970’lerde ortaya çıkmış bir tekniktir. Serbest yazma eskizli not tutmanın aksine mümkün olduğunca en az miktarda düşünerek, gramer ve yazım hataları, cümle yapıları gibi detaylara aldırmadan yazmayı gerektirir.

Zihninizi tamamen serbest bırakarak düşüncelerinizin ve fikirlerinizin kağıda dökülmesine izin verdiğiniz zaman kendi üzerinizdeki önyargılarınızdan ve çekincelerinizden kurtulursunuz. Bu şekilde düşünerek ortaya çıkaramayacağınız fikirler kağıt üzerinde belirmiş olur.

Serbest yazma özellikle de gün içinde zihnin en iyi çalıştığı dönem olan sabah saatlerinde çok daha iyi bir etki yaratır. Morning pages, yani sabah sayfaları denilen bir alıştırma her sabah hiç ekstra uğraş göstermeden üç sayfayı zihninizdeki düşüncelerle doldurmanızı önerir. Özellikle de sanatçılar tarafından tercih edilen bu çalışma yaratıcı düşünceyi güçlendirir.

Önceki Yazı
Kriz Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır? - 5 Dakika Okuma Süresi, Ofis+ Tarafından Yazıldı
Sonraki Yazı
Şimdi okunuyor... Sonraki Yazı
Yaratıcı Düşüncenizi Geliştirmek için Beş Yaratıcılık Alıştırması - 0 Dakika Okuma Süresi, Ofis+ Tarafından Yazıldı
Girişimcilik ve İş Birliğinde Yeni Bir Trend: Coworking - 6 Dakika Okuma Süresi, Ofis+ Tarafından Yazıldı
Hızlı Teklif Al